TEATR BIURO PODROZY /pl 

CARMEN FUNEBRE

STŘEDA / 17.7. / 21:15
Výstaviště Praha v Holešovicích
 
Uvedení představení je spolufinancováno Ministerstvem kultury a národního dědictví Polské republiky z Fondu na podporu kultury. 
Carmen Funebre

Carmen Funebre

Motto: W. H. Auden “Uprchlíkovo blues”

 
V tomto městě žije milion duší,
některé bydlí ve velkých domech, některé bydlí v dírách:
přesto tam pro nás není místo, přesto tam pro nás není místo.
 
Viděl jsem budovu s tisíci poschodími,
s tisíci okny a tisíci dveřmi;
žádné z nich nebyly naše.
 
Stál jsem na širé pláni a padal sníh;
deset tisíc vojáků pochodovalo sem a tam:
hledali tebe a mě, hledali tebe a mě.
 

Tato hra byla inspirována válkou v Bosně, dalšími etnickými konflikty a výbuchy nacionalismu a intolerance po celém světě. Při přípravě Carmen Funebre se členové divadelní společnosti setkali s uprchlíky z bývalé Jugoslávie, kteří vyprávěli o svém osudu. Výpovědi uprchlíků o ztrátě domova a příbuzných poskytly inspiraci hercům, kteří pracovali na různých scénách a vytvořili metafory, které vyjadřují univerzální témata údělu vyhnanců. V představení Carmen Funebre používá divadlo Biuro Podróży výrazových prostředků, které zaujmou jak poučeného diváka tak náhodného kolemjdoucího. Chůdy, ohně, pátrací světla, skvělá výprava a pochmurná hudba děsí diváky a evokují strach i soucit. I když se v představení málo mluví, obrazy jsou jasné a působivé.

Představení bylo až dosud uvedeno ve více než padesáti zemích světa ( Argentina, Austrálie, Brazílie, Kolumbie, Egypt, Indie, Írán, Irák, Jordánsko, Korea, Libanon, Mexico, Palestina, Singapur, Turecko, Spojené státy americké, Uruguay a většina evropských zemí). 

Délka představení: 45 minut

Recenze:

“Nezapomenutelná dramatizace války” - The Observer

“Celkový účinek je zničující” - Daily Telegraph

“Úžasné pouliční divadlo doslova rozpálilo festival Fringe” - Sunday Express

“Mistrovské dílo” - The Scotsman

“Reakce polského souboru na šílenství války v Bosně byla jedním z nejpodmanivějších divadelních představení, které jsem kdy viděl” - Steven Berkoff v Evening Standard

“Svědectví Carmen Funebre o občanské válce v Bosně ve sve mocné jednoduchosti je stále platné” - The Herald

“Děsivé a velmi doporučované” - The Guardian

“Znepokojivé, krásné a opravdu nevšední” - The Independent

“Polské divadlo Teatr Biuro Podróży vytvořilo podívanou, která přesahuje historii do věčnosti, tak jak to polští režiséři (např. Tadeusz Kantor) vždy dělali” - Village Voice, N.Y.

“Děsivý obraz lidské nelidskosti. Vřele doporučujeme.” - Chicago Sun Times

“Szkotakovo představení úspěšně znovu představuje tradice moralit a mystérií. Jeho forma je utvořena zkušeností 20. století - století násilí, totality, holocaustu” - Theatre Forum

“Pokud vás nějaká hra opravdu uchvátí, pak je to Carmen Funebre divadla Biuro Podróży. Jejich čarodějná vášeň, patos a strašidelnost spojující reálné a surreálné okamžitě evokují Webstera.” - The Hindu

“Nabité téměř vražednou autenticitou” - El Universal

“Moderní současné představení vytvořené s divadelni dovedností a drásající citlivostí - poetický kus bez jakýchkoli eufemismů” El Espectador

Uvedení představení je spolufinancováno Ministerstvem kultury a národního dědictví Polské republiky z Fondu na podporu kultury. 

Teatr Biuro Podrozy

Teatr Biuro Podrozy

Polský soubor založený Pawłe Szkotakem v roce 1988. Přes třiten let se zaměřuje na vlastní a jedinečný styl. Cílem je rozvoj artistického umění. Rozšiřují pojem a možnosti divadelního umění do něčeho jedinečného a neopakovatelného.

WEB